Przy wyborze oferty kredytowej – bez względu na to czy kogoś interesuje kredyt gotówkowy, czy hipoteczny – należy brać pod uwagę rozmaite aspekty. Tym, na co koniecznie trzeba zwracać uwagę jest RRSO – czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania. Banki mają obowiązek informowania o niej kredytobiorców, z czym w praktyce różnie bywało.

W reklamach najczęściej można zobaczyć nominalną wartość oprocentowania, która mówi jedynie o odsetkowych kosztach zobowiązania. Tymczasem RRSO uwzględnia całkowity koszt kredytu, na który – jak doskonale wiadomo – składają się nie tylko odsetki, ale również ubezpieczenia, prowizje etc. Wystarczy wziąć kalkulator do ręki, aby przekonać się, jak znaczące są różnice pomiędzy oprocentowaniem nominalnym a rzeczywistym. Podstawowym zadaniem, jakie spełnia rzeczywista stopa oprocentowania jest ułatwienie konsumentowi podjęcia decyzji przy porównywaniu ofert poszczególnych banków. Wyliczenie RRSO odbywa się według specjalnego wzoru – jego drobiazgowy opis można znaleźć w ustawie o kredytach konsumenckich. Warto przy tej okazji nadmienić, iż obecnie przepisy uległy zmianie.

O ile do tej pory banki niezbyt chętnie informowały klientów o RRSO, o tyle teraz udzielanie tego rodzaju informacji jest ich obowiązkiem. Poza tym takie parametry muszą znajdować się na formularzach kredytowych, aby klient nie miał żadnych wątpliwości co do kosztów zobowiązania, jakiego się podejmuje. Stosowna informacja musi być także zamieszczana w reklamach produktów oferowanych przez banki (w widoczny sposób).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
Rzeczywiste oprocentowanie kredytów , 8.0 out of 10 based on 1 rating