Kredyt refinansowy to rodzaj kredytu konsolidacyjnego. Polega on na przeniesieniu zobowiązania z jednego banku do drugiego (nie jest to zatem scalanie kilku rat w jedną). Zdecydowanie najczęściej refinansowaniu podlegają kredyty hipoteczne. Powodów, dla których tego rodzaju operacje są dokonywane wymienić można kilka – niższe oprocentowanie, dłuższy okres kredytowania, korzystniejsze warunki przy zmianie waluty etc. To wszystko ma na celu obniżenie kosztów zobowiązania.

Klasycznym przykładem jest sytuacja, gdy ktoś spłaca zaciągnięty kilka lat temu kredyt na mieszkanie. Przez ten czas w zakresie tego rodzaju ofert wiele się zmieniło. Konkurencja wymusiła na bankach wdrożenie w życie korzystniejszych dla klientów rozwiązań. Niejednokrotnie się zatem okazuje, że dziś kredytobiorca mógłby skorzystać z bardziej opłacalnej dla niego opcji. Refinansowanie, jak twierdzą specjaliści, najbardziej kalkuluje się w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy kredytobiorca chce udrożnić domowe finanse, ponieważ dotychczasowa wysokość raty zbyt bardzo obciąża budżet.

Po drugie – przesłankę do zmian stanowi znacząca różnica w oprocentowaniu. Spłacanie zadłużenia w nowym banku wiąże się z zupełnie odmienną strategia kredytowania. Oznacza też – o czym nie wolno zapominać – poniesienie pewnych kosztów związanych z uruchomieniem kredytu. W nowym banku trzeba od początku przejść wszystkie formalne procedury, włącznie z oceną zdolności kredytowej. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, by móc zacząć spłacać dług na nowych warunkach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.5/10 (2 votes cast)
Kredyt refinansowy, 6.5 out of 10 based on 2 ratings